Tiomolibdato toksiškumas

Vario trūkumo požymiai susidaro dėl molibdeno toksliškumo, ir geležies vandenyje ir pašaruose pertekliaus, o ne dėl mažo vario kiekio kraujyje.

Jau seniai žinoma, kad molibdenas yra kaltas dėl vario trūkumo, bet tik neseniai įsitikinta, kada molibdenas susijungia su siera ir yra pagrindinė priežastis simptomų, kuriuos vadiname „vario trūkumu”. Molibdeną ir sierą skrandyje bakterijos sujungia į tiomolibdatus (MoSO4). Šie junginiai jungiasi su variu ir kai tik tai įvyksta, varis esantis vario- tiomolibdato formoje galvijas jo jau nepasisavina.

Jei tiomolibdatas neranda skrandyje vario tada jis pereina į kraują ir audinius ir ten ieško jam geriausiai prieinamo vario, prisijungus jį varis jau nepasisavinamas organizme. Susijungus tiomlibdatui su variu paimtu iš amino rūgščių, kurios yra kraujo plazmoje, varis gali būti prijungtas iš metalo fermentų taip sustabdant jų veiklą. Gyvulys pastoviai gamina fermentus, bet kaip tik pagamina tiomolibdatai sujungia varį esantįfermentų sudėtyje ir sustabdo jų veiklą. Kaip tik ši fermentų deaktyvacija ir išryškina klinikinius požymius „vario trūkumo”, bet ne pačio vario.

Šių fermentų veikla gali būti pristabdyta arba visiškai išjungta:

Citochromo C oksidazė (angl.Cytochrome C oxidase)- dalis elektronų perdavimo grandinės, perduoda energiją į ląsteles. Sumažėjęs aktyvumas veda prie mažiau prieinamos gyvuliui energijos. Stringa energijos pasisavinimas

Lizilo oksidazė (angl.Lysyl oxidase) ląstelių dalijimasis

Ceruplazminas (angl.Ceruplasmin) kraujo vario transportavime dalyvauja.

Monoamino oksidazė (agl.monoamine oxidaze)

Tirozinazė (ang.Tyrosinase) pigmentacijos procesas

Superoksido dismutazė (ang.superoxide disutase SOD) imuninė ir antioksidacinė funkcija

Liuteinizacinis hormonas (ang.Liuteinizing hormone LH) ovuliacijoje dalyvauja, jo išsiskyrimas užtikrina ovuliaciją. Nėra ovuliacijos nėra veršelių, nėra pieno, nėra pinigų.

Folikulus stimuliuojantis hormonas FSH (angl.Follicle Stimulating Hormone)

Taigi, netgi ir duodant gyvuliui vario pagal rekomendacines normas gali būti matomi požymiai, kurie apibūdinami kaip „vario trūkumo” požymiai:

-nevaisingumas

-ankstyva embrionų žūtis

-tylios rujos

-gelsvai rausvas kailis

-sumažėję pieno primilžiai

-blogas energijos pasisavinimas

-diarėja

Vienintelis būdas sustabdyti tiomolibdatų toksinį veikimą, užtikrinti jo surišimą tol, kol dar tiomolibdatas yra skrandyje, kad nepereitų į kraują ir audinius.